Specyfika i dekalog pływania na wodach otwartych

Przed Wami kilka cennych rad trenera triathlonu – Wojtka Mazurkiewicza – dotyczących jednej z dyscyplin tej złożonej i wielo aspektowej dyscypliny sportowej. Pływanie rozpoczyna zmagania triathlonisty i zdajemy sobie sprawę z tego, że łatwiej nam będzie, gdy uporamy się z nim sprawnie, szybko i bez bólu. Łatwo nie jest. Kiedy przygotowujemy się do startów musimy opanować technikę pływania, a w miarę możliwości przenieść się z basenu na treningi na wody otwarte. Co robić, aby nie zwariować? Przeczytajcie.

• W trakcie zawodów triathlonowych większość zawodników pływa kraulem, a pływanie odbywa się w jeziorach, morzach, rzekach, kanałach i basenach. Jeżeli do boi kierunkowej jest blisko, musisz jak najszybciej znaleźć się z przodu. Jeśli jednak nie jesteś lub nie czujesz się najlepszym pływakiem… lepiej znaleźć wolne lub swobodne miejsce i spokojnie przepłynąć.

• Ważną dla pływaka umiejętnością jest pływanie na kurs (bojkę) – nawigacja i trzymanie kierunku. Niejednokrotnie trzeba walczyć z falami morskimi (szczególnie trudno jest wystartować i przebić się przez pierwsze kilka większych fal przy brzegu). Staraj się nie puszczać nóg pływaka przed Tobą – podobnie jak w draftingu kolarskim można wiele na tym zyskać – według różnych źródeł jest to zysk do 15%.

• Nie pływaj na ślepo z grupą – nie zawsze zapewni ci ona trzymanie dobrego kierunku (zasada ograniczonego zaufania – również w wodzie), staraj się trzymać pod kontrolą prawidłowy kierunek. Sprawdź w treningu jaki jest prąd w rzece (którą stroną lepiej pływać) – zawsze przed zawodami sprawdź przebieg trasy i przemyśl ją dokładnie – nie pozwól sobie na błędy związane z niewiedzą.

• Wskakując z pomostu sprawdź wcześniej czy masz dobrze założone okularki, najlepiej jeszcze je delikatnie przyłóż czepkiem od góry. Jaka jest specyfika pływania na dużych falach morskich? Jeśli pierwszy raz jesteś na zawodach rozgrywanych na morzu lub oceanie, obowiązkowo zrób kilka treningów, pamiętaj, że pływanie na dużej fali powoduje problemy z nawigacją, oddechem i delikatne zaburzenie błędnika; spoglądaj gdzie płynąć będąc na szczycie fali.

 

• Przy bardzo niskich temperaturach załóż dodatkowo drugi czepek lub specjalny czepek neoprenowy.

• Utrudnione jest pływanie na płytkiej wodzie (czasem lepiej przebiec lub wykonać skoki na przemian z pływaniem) – ważne jest przećwiczenie tego elementu w basenie.

• Przed założeniem pianki, posmaruj nadgarstki i okolice kostek oliwką – ułatwi to ściągnięcie pianki po pływaniu.

• Stale kontroluj kierunek pływania wychylając głowę nad wodę – ale nie za każdym ruchem ramion, staraj się korzystać także z infrastruktury dostępnej przy miejscu rozgrywania zawodów (brzeg, nabrzeże, drzewa, statki etc.) – mogą być one pomocne w nawigowaniu.

• Pływamy w piankach lub w strojach w których później jedziemy i biegamy.

• Ustaw się dobrze na starcie (jeżeli nie ma nakazu wynikającego z numeracji) – weź pod uwagę swoje możliwości pływackie, nie „pchaj się” do przodu mając świadomość, że pływasz słabiej od innych.